I Fetting Festiwal

W sobotę 9 listopada 2013 roku w Kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Baranowie odbył się I Fetting Festiwal, którego organizatorami byli Wójt Gminy Baranów oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Baranowie.

Ideą Festiwalu było stworzenie przedsięwzięcia, którego formuła miała wykraczać daleko poza przyjęte normy, pozwoli na wielopłaszczyznowy rozwój oraz zachęci do udziału w życiu kulturalnym poprzez obcowanie ze sztuką wspaniałego piosenkarza, muzyka i aktora, jakim był Edmund Fetting.
Pomysł zorganizowania Festiwalu właśnie na naszym terenie zrodził się po wydaniu książki „Zarys dziejów gminy Baranów” autorstwa Tadeusza Murzyna i Jana Józefackiego. Można z niej dowiedzieć się między innymi o epizodzie z życia Fettinga, który związany był z pobytem młodego Mundka w Baranowie w okresie II Wojny Światowej i pierwszych latach powojennych.
Pani Zofia Banaszek, mieszkanka leżących na terenie gminy Baranów - Holendrów Baranowskich w wywiadzie dla naszej gazety powiedziała - „Edmund pokazał im, że podczas okupacji można normalnie żyć, jeździli na wycieczki rowerowe, spacerowali, spotykali się w pomieszczeniu sklepu u Mikołajczyków - tam śpiewali, czytali poezję. Ze spotkań tych zrodził się pomysł utworzenia teatru”.
Organizacja festiwalu była podziękowaniem za wkład artysty w rozwój lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że zyska on aprobatę społeczeństwa i na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń gminnych.
Festiwal rozpoczęła uroczysta Sesja Rady Gminy.
Następnie odbył się konkurs muzyczny, poprowadzony przez Marię Szabłowską, podczas którego wystąpiło 11 uczestników: Piotr Masłowicz („Nim wstanie dzień”), Anna Dorna („Piosenka o niebieskich ptakach”), Julia Ksit („ Żołnierskie buty”), Eugeniusz Tiemnikow („Nie szukaliśmy śmierci”), Agata Zakrzewska – („ A jednak żal”), Ewa Nowak („Pod dębem książęcym”), Agata Rożankowska („To trudna rzecz”), Sylwia Borkowska („Księżyc we włosy”), Magdalena Kordecka i Tomasz Biegajło –(„Piosenka o niebieskich ptakach”), Piotr Zubek („ A jednak żal”), Katarzyna Nowak („Nie szukaliśmy śmierci”).
Każde z nich przedstawiło innowacyjną interpretację utworów, które niegdyś wykonywał Fetting. Podczas przerwy, kiedy obradowało jury, czas zebranym umilała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kaski oraz Chór z Bożej Woli.
Jury Pierwszego Fetting Festiwal w Baranowie w składzie:
Alicja Majewska – wybitna polska piosenkarka, wykonała ponadczasowe utwory, takie jak m.in.: „Odkryjemy miłość nieznaną”, „To nie sztuka wybudować nowy dom” czy „Być kobietą”.
Włodzimierz Korcz – wybitny polski pianista i kompozytor, autor m. in. utworów: „Gdzie ci mężczyźni”, „Żeby Polska była Polską” czy „Jaka róża taki cierń”, kompozytor muzyki do filmów, m.in. „07 zgłoś się”.
Maria Szabłowska - znana polska dziennikarka muzyczna, radiowa i telewizyjna. Prowadziła m. in. audycję „Magazyn Muzyczny Rytm” (Polskie Radio) oraz program „Wideoteka Dorosłego Człowieka”.
Dariusz Dąbrowski – Sekretarz Gminy Baranów oraz członek Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Chełmońskiego”,
po wysłuchaniu podczas wspólnego koncertu wszystkich uczestników, postanowiło uhonorować następujące osoby:
I miejsce (5 000 zł) - Agata Zakrzewska za wykonanie piosenki „A jednak żal”,
II miejsce (3 000 zł) - Agata Rożankowska za wykonanie piosenki „To trudna rzecz”,
III miejsce (2 000) - Sylwia Borkowska za wykonanie piosenki „Księżyc we włosy”.
Przyznana została także nagroda publiczności (1 000 zł), która trafiła do Agaty Zakrzewskiej.
Podczas Fetting Festiwal odbył się koncert Alicji Majewska i Włodzimierza Korcz, którzy poruszyli widownię.
Następnie wystąpiła Agata Zakrzewska, zwyciężczyni konkursu. Na zakończenie Dariusz Dąbrowski zaprosił zgromadzonych na następną edycję Fetting Festiwal podczas której wykonywane będą utwory Alicji Majewskiej.
Uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody: tablety oraz zestawy kosmetyków. Wspierało nas wiele firm, szczególne podziękowania kierujemy do firm: Magic Stage, Zakład Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych, Prima, Feniks Recycling, BIM, Remondis, Zebra, Bank BGŻ, LOG MAG, Logart Personel Consulting, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kask i Okolic, Gospodarstwu Agroturystycznemu Łasiczka, Progress, a także wszystkim innym, którzy czynnie włączyli się w pomoc w organizacji Fetting Festiwal.
Działanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, w zakresie operacji „Małe Projekty” w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii” rozwoju objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Beneficjentem środków jest Gminna Biblioteka Publiczna

Opublikowano w I Fetting Festiwal

I Fetting Festiwal w obiektywie

Opublikowano w I Fetting Festiwal

Jury I edycji

Alicja Majewska Alicja Majewska - Piosenkarka
W latach 1971- 74 śpiewała w zespole Partita. W 1974 rozpoczęła karierę solową. Do 1977 związana była z warszawskim Teatrem na Targówku. Koncertowała w wielu krajach. Wielokrotnie nagradzana na Festiwalu Piosenki w Opolu, otrzymała również Grand Prix na festiwalu w Rostoku w 1980, oraz Grand Prix na festiwalu w Hawanie w 1985 . Wylansowała szereg przebojów, m.in. „Jeszcze się tam żagiel bieli", „Odkryjemy miłość nieznaną", „Być kobietą", „To nie sztuka wybudować nowy dom". Wykonawczyni pieśni sakralnych (nagrania płytowe, koncerty telewizyjne), udział w oratoriach W. Korcza i E. Brylla. Współpracuje na stałe z kompozytorem i pianistą Włodzimierzem Korczem.
Maria Szabłowska Maria Szabłowska - Dziennikarka muzyczna radiowa i telewizyjna
W „Polskim Radio" prowadziła m.in. audycje „Magazyn Muzyczny Rytm" oraz „Muzyka Nocą". W Telewizji Polskiej zadebiutowała w połowie lat 80 w wakacyjnym programie "Studio Lato" emitowanym w pierwszym programie TVP. W późniejszych latach prowadziła program "Stare, nowe i najnowsze" oraz wspólnie z Krzysztofem Szewczykiem program "Dozwolone od lat czterdziestu". Obecnie prowadzi radiowe (m.in. "Muzyczną Jedynkę") i telewizyjne programy muzyczne (m.in. "Wideotekę dorosłego człowieka"). Maria Szabłowska jest autorką książek "Elvis – amerykański sen" i "Cały ten big beat", a wspólnie z Krzysztofem Szewczykiem książki „Ludzkie gadanie. Życie, rock and roll i inne nałogi". W 2005 otrzymała Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a 27 września 2011 za wybitne zasługi dla Polskiego Radia została odznaczona przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Włodzimierz Korcz Włodzimierz Korcz – Kompozytor i pianista
Jest kompozytorem wielu polskich przebojów - m.in. „Żeby Polska była Polską", „Gdzie ci mężczyźni", „Być kobietą", „Zamiast", „Jeszcze się tam żagiel bieli", „Och, życie, kocham cię nad życie", „Jaka róża taki cierń".
Współpracował z największymi polskimi autorami tekstów piosenek: Wojciechem Młynarskim, Ernestem Bryllem, Magdą Czapińską czy Jonaszem Koftą, a jego piosenki śpiewały i śpiewają największe gwiazdy polskiej piosenki. Jest autorem muzyki filmowej m.in. do filmów - „07 zgłoś się", „Lata dwudzieste, lata trzydzieste". Zdobył wiele nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach piosenki (Opole, Rostock, Witebsk, Bratysława). W swoim dorobku autorskim posiada również m.in.: dwa oratoria, musical operowy, musicale, pieśni religijne (także do słów Karola Wojtyły) oraz nagrań płytowych. Współpracuje z Polskim Radio oraz Telewizją Polską. Odbył wiele podróży artystycznych do krajów Europy, Ameryki i Australii najczęściej w towarzystwie Alicji Majewskiej.
Jerzy Walczak Jerzy Walczak – Aktor teatralny i filmowy
Od ponad trzydziestu lat związany z Teatrem Żydowskim w Warszawie. Występował w spektaklach teatralnych grając role: Kune-Lemł w Śnie o Goldfadenie (1984, reż. Jakub Rotbaum), Abram w Skrzypku na dachu (2002, reż. Jan Szurmiej), Batlen w Między dniem a nocą. Dybuk (2004, reż. Szymon Szurmiej), Poeta w W nocy na starym rynku (2008, reż. Szymon Szurmiej). Grał ponadto w kilku filmach, m.in. w Austerii w reż. Jerzego Kawalerowicza i Korczaku w reż. Andrzeja Wajdy, w filmie Agnieszki Holland pt. „W ciemności" zagrał jedną z głównych ról – Jakuba Berestyckiego. W 2009 roku otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.
Dariusz Dąbrowski Dariusz Dąbrowski - Sekretarz Gminy w Baranowie, członek Zarządu LGD Ziemia Chełmońskiego
Od 2007 związany zawodowo z gminą Baranów, jest inicjatorem wielu wydarzeń o charakterze kulturalno-społecznym. Jest pomysłodawcą Fetting Festiwalu. Inspiracją stała się książka „Zarys dziejów gminy Baranów", wydana w 2012 roku z okazji uroczystości – „Obchodów 400-lecia miejscowości Baranów i 100-lecia parafii Baranów".

Opublikowano w I Fetting Festiwal

I Fetting Festiwal

W sobotę 9 listopada 2013 r. w Kościele pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Baranowie odbył się zorganizowany przez Wójta Gminy Baranów oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Baranowie Ogólnopolski Fetting Festiwal.
Ideą Festiwalu było stworzenie przedsięwzięcia, którego formuła miała wykraczać daleko poza przyjęte normy, pozwoli na wielopłaszczyznowy rozwój oraz zachęci do udziału w życiu kulturalnym poprzez obcowanie ze sztuką wspaniałego polskiego wokalisty i aktora, jakim był Edmund Fetting.
Pomysł zorganizowania Festiwalu zrodził się po wydaniu książki „Zarys dziejów gminy Baranów” autorstwa Tadeusza Murzyna i Jana Józefackiego. Można z niej dowiedzieć się między innymi o epizodzie z życia Fettinga, który związany był z pobytem młodego Mundka w Baranowie w okresie II Wojny Światowej i pierwszych latach powojennych.
Pani Zofia Banaszek, mieszkanka leżących na terenie gminy Baranów - Holendrów Baranowskich w wywiadzie dla naszej gazety powiedziała - „Edmund pokazał im, że podczas okupacji można normalnie żyć, jeździli na wycieczki rowerowe, spacerowali, spotykali się w pomieszczeniu sklepu u Mikołajczyków - tam śpiewali, czytali poezję. Ze spotkań tych zrodził się pomysł utworzenia teatru”.
Organizacja festiwalu była podziękowaniem za wkład artysty w rozwój lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że zyska on aprobatę społeczeństwa i na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń gminnych.
Festiwal rozpoczęła uroczysta Sesja Rady Gminy.
Następnie odbył się konkurs muzyczny, poprowadzony przez Marię Szabłowską, podczas którego wystąpiło 11 uczestników: Piotr Masłowicz („Nim wstanie dzień”), Anna Dorna („Piosenka o niebieskich ptakach”), Julia Ksit („ Żołnierskie buty”), Eugeniusz Tiemnikow („Nie szukaliśmy śmierci”), Agata Zakrzewska – („ A jednak żal”), Ewa Nowak („Pod dębem książęcym”), Agata Rożankowska („To trudna rzecz”), Sylwia Borkowska („Księżyc we włosy”), Magdalena Kordecka i Tomasz Biegajło –(„Piosenka o niebieskich ptakach”), Piotr Zubek („ A jednak żal”), Katarzyna Nowak („Nie szukaliśmy śmierci”).
Każde z nich przedstawiło innowacyjną interpretację utworów, które niegdyś wykonywał Fetting. Podczas przerwy, kiedy obradowało jury, czas zebranym umilała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kaski oraz Chór z Bożej Woli.
Jury Pierwszego Fetting Festiwal w Baranowie w składzie:
Alicja Majewska – wybitna polska piosenkarka, wykonała ponadczasowe utwory, takie jak m.in.: „Odkryjemy miłość nieznaną”, „To nie sztuka wybudować nowy dom” czy „Być kobietą”.
Włodzimierz Korcz – wybitny polski pianista i kompozytor, autor m. in. utworów: „Gdzie ci mężczyźni”, „Żeby Polska była Polską” czy „Jaka róża taki cierń”, kompozytor muzyki do filmów, m.in. „07 zgłoś się”.
Maria Szabłowska - znana polska dziennikarka muzyczna, radiowa i telewizyjna. Prowadziła m. in. audycję „Magazyn Muzyczny Rytm” (Polskie Radio) oraz program „Wideoteka Dorosłego Człowieka”.
Dariusz Dąbrowski – Sekretarz Gminy Baranów oraz członek Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Chełmońskiego”,
po wysłuchaniu podczas wspólnego koncertu wszystkich uczestników, postanowiło uhonorować następujące osoby:
I miejsce (5 000 zł) - Agata Zakrzewska za wykonanie piosenki „A jednak żal”,
II miejsce (3 000 zł) - Agata Rożankowska za wykonanie piosenki „To trudna rzecz”,
III miejsce (2 000) - Sylwia Borkowska za wykonanie piosenki „Księżyc we włosy”.
Przyznana została także nagroda publiczności (1 000 zł), która trafiła do Agaty Zakrzewskiej.
Podczas Fetting Festiwal odbył się koncert Alicji Majewska i Włodzimierza Korcz, którzy poruszyli widownię.
Następnie wystąpiła Agata Zakrzewska, zwyciężczyni konkursu. Na zakończenie Dariusz Dąbrowski zaprosił zgromadzonych na następną edycję Fetting Festiwal podczas której wykonywane będą utwory Alicji Majewskiej.
Uczestnicy otrzymali wspaniałe nagrody: tablety oraz zestawy kosmetyków. Wspierało nas wiele firm, szczególne podziękowania kierujemy do firm: Magic Stage, Zakład Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych, Prima, Feniks Recycling, BIM, Remondis, Zebra, Bank BGŻ, LOG MAG, Logart Personel Consulting, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kask i Okolic, Gospodarstwu Agroturystycznemu Łasiczka, Progress, a także wszystkim innym, którzy czynnie włączyli się w pomoc w organizacji Fetting Festiwal.
Działanie współfinansowane ze środków Unii Europejskiej, w zakresie operacji „Małe Projekty” w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii” rozwoju objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 Beneficjentem środków jest Gminna Biblioteka Publiczna

Opublikowano w I Fetting Festiwal