Koncert Zbigniewa Wodeckiego

Opublikowano w II Fetting Festiwal

Jury II edycji

Alicja Majewska Alicja Majewska - Piosenkarka
W latach 1971- 74 śpiewała w zespole Partita. W 1974 rozpoczęła karierę solową. Do 1977 związana była z warszawskim Teatrem na Targówku. Koncertowała w wielu krajach. Wielokrotnie nagradzana na Festiwalu Piosenki w Opolu, otrzymała również Grand Prix na festiwalu w Rostoku w 1980, oraz Grand Prix na festiwalu w Hawanie w 1985 . Wylansowała szereg przebojów, m.in. „Jeszcze się tam żagiel bieli", „Odkryjemy miłość nieznaną", „Być kobietą", „To nie sztuka wybudować nowy dom". Wykonawczyni pieśni sakralnych (nagrania płytowe, koncerty telewizyjne), udział w oratoriach W. Korcza i E. Brylla. Współpracuje na stałe z kompozytorem i pianistą Włodzimierzem Korczem.
Maria Szabłowska Maria Szabłowska - Dziennikarka muzyczna radiowa i telewizyjna
W „Polskim Radio" prowadziła m.in. audycje „Magazyn Muzyczny Rytm" oraz „Muzyka Nocą". W Telewizji Polskiej zadebiutowała w połowie lat 80 w wakacyjnym programie "Studio Lato" emitowanym w pierwszym programie TVP. W późniejszych latach prowadziła program "Stare, nowe i najnowsze" oraz wspólnie z Krzysztofem Szewczykiem program "Dozwolone od lat czterdziestu". Obecnie prowadzi radiowe (m.in. "Muzyczną Jedynkę") i telewizyjne programy muzyczne (m.in. "Wideotekę dorosłego człowieka"). Maria Szabłowska jest autorką książek "Elvis – amerykański sen" i "Cały ten big beat", a wspólnie z Krzysztofem Szewczykiem książki „Ludzkie gadanie. Życie, rock and roll i inne nałogi". W 2005 otrzymała Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", a 27 września 2011 za wybitne zasługi dla Polskiego Radia została odznaczona przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Włodzimierz Korcz Włodzimierz Korcz – Kompozytor i pianista
Jest kompozytorem wielu polskich przebojów - m.in. „Żeby Polska była Polską", „Gdzie ci mężczyźni", „Być kobietą", „Zamiast", „Jeszcze się tam żagiel bieli", „Och, życie, kocham cię nad życie", „Jaka róża taki cierń".
Współpracował z największymi polskimi autorami tekstów piosenek: Wojciechem Młynarskim, Ernestem Bryllem, Magdą Czapińską czy Jonaszem Koftą, a jego piosenki śpiewały i śpiewają największe gwiazdy polskiej piosenki. Jest autorem muzyki filmowej m.in. do filmów - „07 zgłoś się", „Lata dwudzieste, lata trzydzieste". Zdobył wiele nagród na krajowych i zagranicznych festiwalach piosenki (Opole, Rostock, Witebsk, Bratysława). W swoim dorobku autorskim posiada również m.in.: dwa oratoria, musical operowy, musicale, pieśni religijne (także do słów Karola Wojtyły) oraz nagrań płytowych. Współpracuje z Polskim Radio oraz Telewizją Polską. Odbył wiele podróży artystycznych do krajów Europy, Ameryki i Australii najczęściej w towarzystwie Alicji Majewskiej.
Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki - Multiinstumentalista i piosenkarz
Przygodę z muzyką rozpoczął już w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Krakowie, w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Od końca lat 60. XX wieku, związany z kabaretami Piwnica pod Baranami - Piotra Skrzyneckiego i Anawa - Marka Grechuty, a także z orkiestrą symfoniczną Polskiego Radia i Krakowską Orkiestrą Kameralną. W latach 1968–1973 był członkiem zespołu akompaniującego Ewie Demarczyk. W 1972 zadebiutował jako piosenkarz na festiwalu w Opolu. Odniósł sukcesy na wielu festiwalach (Rostock, Praga, Słoneczny Brzeg, Sopot). Występował w kabarecie z Zenonem Laskowikiem. Był jednym z jurorów w polskiej edycji programu Taniec z gwiazdami. W TVN prowadził programy: Droga do Gwiazd, Twoja Droga do Gwiazd i koncert Zakochajmy się jeszcze raz.
Dariusz Dąbrowski Dariusz Dąbrowski - Sekretarz Gminy w Baranowie, członek Zarządu LGD Ziemia Chełmońskiego
Od 2007 związany zawodowo z gminą Baranów, jest inicjatorem wielu wydarzeń o charakterze kulturalno-społecznym. Jest pomysłodawcą Fetting Festiwalu. Inspiracją stała się książka „Zarys dziejów gminy Baranów", wydana w 2012 roku z okazji uroczystości – „Obchodów 400-lecia miejscowości Baranów i 100-lecia parafii Baranów".

Opublikowano w II Fetting Festiwal

II Fetting Festiwal

plakat fetting festiwal 2014Już po raz drugi, w jesienny sobotni wieczór, baranowski kościół pw. Św. Józefa zamienił się w świątynię sztuki i ekskluzywną salę koncertową, której mogła nam pozazdrościć niejedna światowa metropolia. Wszystko to za sprawą II edycji Fetting Festiwal, który 18 października 2014 roku miał miejsce w Baranowie.
Przez cały dzień, centrum Baranowa tętniło życiem - szczególnie zaś cztery miejsca - budynek baranowskiego Zespołu Szkół, Biblioteka Gminna, strażnica OSP oraz kościół parafialny. Od wczesnych godzin porannych trwały w nich ostatnie gorączkowe przygotowania do wieczornego koncertu. Przed kościołem trwał montaż wielkiego telebimu - dzięki któremu widzowie, dla których zabrakło miejsca w kościele mieli możliwość na żywo oglądać zarówno próby uczestników jak i cały wieczorny koncert.

W samym kościele, który stanowił centrum sobotnich wydarzeń artystycznych, od wczesnego rana trwały testy oświetlenia i nagłośnienia, ostatnie koncertowe przymiarki uczestników konkursu oraz pozostałych wykonawców w tym również dziecięcego chóru z Bożej Woli, zaś w godzinach popołudniowych odbyły się w kilkugodzinne warsztaty muzyczno-wokalne na których - pod fachowym okiem członków festiwalowego Jury w osobach Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza - młodzi adepci sztuki wokalnej doskonalili swoje umiejętności.
Wieczorny koncert rozpoczęła uroczystość, podczas której wręczone zostały tytuły: Honorowego Obywatela Gminy Baranów oraz Zasłużonego Mieszkańca Gminy Baranów. Tytuł Honorowego Obywatela (a w zasadzie Honorowej Obywatelki) Gminy Baranów otrzymała Pani Alicja Majewska, znana i ceniona polska piosenkarka, która przez pewien okres w swego życia związana była z Baranowem, zaś Tytuł Zasłużonej dla Gminy Baranów trafił do rąk Pani doktor Janiny Dobrzeckiej - Kiwor, która od ponad 50 lat nieprzerwanie dba o zdrowie mieszkańców Gminy Baranów.
Koncertowa część wieczoru poprzedzona została krótką sekwencją filmową przedstawiającą kompilację fragmentów ról filmowych i teatralnych Edmunda Fettinga, a prowadząca wieczorny koncert, Maria Szabłowska przedstawiła widzom sylwetkę patrona festiwalu oraz przypomniała jego związki z ziemią baranowską.
Kolejnym punktem koncertu był występ laureatki I miejsca na ubiegłorocznym festiwalu - Agaty ZakrzeII fetting festiwalwskiej. Zaśpiewała ona dla publiczności dwie piosenki. Pierwszą z nich była piosenka za interpretację której Pani Agata otrzymała pierwsze miejsce oraz nagrodę publiczności na I Fetting Festiwal, drugą była piosenka z repertuaru Alicji Majewskiej „Patrzyło na to wielu”, którą młoda piosenkarka wykonała w duecie z samą Panią Alicją.
Wśród artystów, którzy w tym roku uzyskali kwalifikację Jury do występu podczas części konkursowej II Fetting Festiwal znaleźli się: Justyna Kwiatkowska, Justyna Seier-Fudzińska, Aleksandra Ożóg, Aleksandra Wylężek, Jagoda Różycka i Piotr Zubek, Adrianna Wojtaś, Magdalena Dąbkowska, Patrycja Modlińska, a także Aleksandra i Katarzyna Kołkowskie, które prawo występu wywalczyły sobie wygrywając eliminacje gminne w Bożej Woli.
II fetting festiwalPo zakończeniu konkursowej części koncertu w ramach której uczestnicy zaprezentowali po jednym utworze z repertuaru Alicji Majewskiej w autorskich interpretacjach, jurorzy festiwalu udali się na naradę aby dokonać końcowej oceny zaprezentowanych wykonań. Publiczność miała w tym czasie okazję wysłuchać krótkiego koncertu chóru Zespołu Szkół w Bożej Woli pod kierunkiem Kariny Juragi-Horosz, z którym wystąpiła solistka - Paulina Piwowarska (nasza wielka wokalna nadzieja na wygraną na którymś z kolejnych festiwali), a także wziąć udział w plebiscycie w którym spośród występujących w konkursie artystów wybrali własnego faworyta – laureata Nagrody Publiczności.

Na przysłowiowy „deser” tej artystycznej uczty jaką był II Fetting Festiwal, organizatorzy zostawili najbardziej smakowity kąsek - recital Zbigniewa Wodeckiego, wspaniałego muzyka (skrzypka i trębacza) oraz piosenkarza.
Kiedy wybrzmiały końcowe muzyczne akordy ostatniego z kilku wspaniałych bisów w wykonaniu owacyjnie przyjętego przez publiczność Pana Wodeckiego, na scenie pojawiło się Jury w składzie: Alicja Majewska (piosenkarka), Włodzimierz Korcz (kompozytor), Maria Szabłowska (dziennikarka muzyczna), Zbigniew Wodecki (muzyk i piosenkarz) oraz Dariusz Dąbrowski (przedstawiciel organizatora), aby ogłosić werdykt.
II fetting festiwal 258I miejsce przyznano Jagodzie Różyckiej i Piotrowi Zubkowi za wykonanie utworu „Miłość jest jak cień człowieka”. II miejsce zdobyła Adrianna Wojtaś za piosenkę „Podróżą każda miłość jest”, III nagroda przypadła Magdalenie Dąbkowskiej, za utwór „Jaki piękny świat”.
Jagoda Różycka i Piotr Zubek w tajnym i demokratycznym głosowaniu widzów zdobyli również Nagrodę Publiczności. Fakt ten dowcipnie podsumował przewodniczący Jury Pan Włodzimierz Korcz stwierdzając że: „…jest to najlepszy dowód na to, że Jury też się zna”.

zbigniew wodecki na fetting festiwal 08Ze swojej strony dodamy tylko, że taki, a nie inny werdykt publiczności wyjaśnić można także faktem, że nasza baranowska publiczność jest dużo bardziej wyrobiona, niż by się to niektórym wydawało i że w tym kontekście zbieżność ocen nie była wcale taka przypadkowa.
Na koniec, na widzów i słuchaczy koncertu czekała jeszcze jedna przemiła niespodzianka. Wszyscy uczestnicy konkursu, wspólnie z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem wykonali piosenkę „Miłość taka jest”, którą przygotowali specjalnie na tę okazję na przedpołudniowych warsztatach wokalnych.
Oczywiście w krótkiej reporterskiej relacji nie sposób jest oddać całej wspaniałej i podniosłej atmosfery, którą można było poczuć będąc w ten sobotni wieczór w baranowskim kościele. Ale z perspektywy kilku tygodni, które upłynęły od tego wydarzenia wszystkim, których zabrakło w ten dzień w Baranowie powiedzieć mogę jedno, żałujcie, że Was z nami nie było.

Opublikowano w II Fetting Festiwal